Sie befinden sich hier

Inhalt

Opis

A.Adam - KORSARZ

Balet w 2 aktach, 4 odsłonach, z prologiem i epilogiem

Libretto H. de Saint-Georges i J. Mazilier w opracowaniu Y. Malkhasyants

według poematu G. Byrona

Prolog
Okręt wolnych korsarzy biegnie po falach. Ani wiatr, ani burze nie mogą powstrzymać odważnego Konrada i jego przyjaciół. Upragniony brzeg już blisko.

 
Akt І . Odsłona 1.  Targ niewolników
Wschodni targ. Handlarze sprzedają niewolnice z całego świata. Właściciel targu Lankedem przyprowadza nową niewolnicę – Greczynkę Medorę. Wszyscy handlarze są zachwyceni urodą dziewczyny i proszą Lankedema, żeby ją sprzedał. Ale Lankedem odmawia – ma inne plany. W kulminacyjnym punkcie negocjacji na targu pojawiają się korsarze. Konrad jest porażony urodą Medory. Szuka z nią spotkania. Spojrzawszy sobie w oczy Konrad i Medora zrozumieli, że się zakochali. Korsarz chcę wykupić dziewczynę, lecz Lankedem odmawia mu, jak wszystkim.
Na placu w otoczeniu swojej świty pojawia się bogaty i potężny Zeid Pasza. Żąda, żeby handlarze pokazali mu najpiękniejsze niewolnice. Lankedem pokazuje Paszy różne niewolnice, z których najdroższym klejnotem jest Medora. Zmusza ją do tańczenia dla władcy. Taniec jest dla Medory okazją jeszcze raz zobaczyć Konrada.
Zeid Pasza jest zachwycony Greczynką i chcę ją kupić. Lankedem żąda pełną skrzynię złota. Zeid Pasza się zgadza. Lankedem ma przywieźć Medorę do pałacu. Korzystając z tego, że Zeid Pasza i Lankedem uzgadniają cenę, Konrad i Medora umawiają się, że uciekną. Birbanto i inni korsarze zaczynają tańczyć ze swoimi koleżankami i nagle, na sygnał Konrada, wykradają niewolnice. Konrad zabiera ze sobą Medorę. Lankedem usiłuje odebrać dziewczynę korsarzowi, lecz trafia do niewoli.


Odsłona 2.  Grota korsarzy
Do ukrytej w skałach groty wracają korsarze z bogatą zdobyczą. Zakochany Konrad jest gotów rzucić do nóg Medory wszystkie swoje skarby. Niewolnice, widząć miłość Konrada do dziewczyny, błagają ją wstawić się za nimi i darować im wolność. Medora martwi się o los koleżanek i prosi Konrada wypuścić nieszczęsne dziewczyny. W imię miłości Konrad się zgadza. Birbanto jest niezadowolony: przecież niewolnice są zdobyczą całej pirackiej załogi. Atakuje on przywódcę, lecz Konrad łatwo go pokonuje. Poniżony Birbanto podjudza korsarzy do buntu. Wymyśla on zdradziecki plan. Do dzbana z winem dosypuje zioła nasenne i zmusza tchórzliwego Lankedema do poczęstowania Konrada winem. Medora i Konrad są szczęśliwi. Po skosztowaniu wina, które podała niczego nie domyślająca się Medora, Konrad zasypia. Medora jest przestraszona. Otaczają ją spiskowcy. Birbanto znęca się nad nią i grozi, że zabije Konrada. W obronie ukochanego Medora rani Birbanta w rękę, lecz traci przytomność i trafia do rąk porywaczy.

Birbanto oddaje dziewczynę Lenkedemowi. Teraz może ją zaprowadzić do Zeida paszy. Po odejściu korsarzy Birbanto jest gotów rozprawić się z Konradem, ale działanie ziół słabnie i Konrad się budzi. Birbanto ma tylko jedno wyjście – oskarżyć Lankedema o porwanie Medory. Konrad jest w rozpaczy.


Akt ІІ. Odsłona 3. Pałac Zeida Paszy
Nałożnice w haremie nudzą się czekając na swojego władcę. Młoda niewolnica Gulnara marzy o tym, by zostać żoną Zeida Paszy. Żąda, żeby eunuch oddał jej kosztowną pelerynę – nałożnica, która ją otrzyma, zostanie główną żoną Paszy. Jednak eunuch gorliwie strzeże tych symbolicznych szat. Przyjście Zeida Paszy wywołuje ożywienie w haremie. Eunuch pokazuje najlepsze niewolnice, lecz Gulnara usiłuje odwrócić od nich uwagę władcy. Naczelnik straży przyprowadza Lankedema z Medorą. Pasza jest zachwycony. Teraz Medora jest jego nałożnicą. Do pałacu przychodzą mnisi-pielgrzymi. Zapraszają Zeida Paszę do udziału we wspólnej wieczornej modlitwie. Jeden z pielgrzymów niepostrzeżenie podchodzi do Medory i pokazuje jej swoje oblicze. To Konrad.
Po zakończeniu modlitwy Zeid Pasza zaprasza pielgrzymów odpocząć w ogrodzie. Dużo jest cudów w pałacu, lecz najpiękniejszym z nich jest ogród egzotycznych ptaków.

Korsarz

Balet Korsarz
Balet Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz
Korsarz

Kontextspalte

Korsarz

Sensation, Expresion

Balet Korsarz to niezwykle dynamiczne widowisko przeznaczone dla całej rodziny. AVIP Group od 2015 roku.

Pliki do pobrania

  Video

  Le Corsaire - Korsarz

   

   

  Linki

  • Strona artysty http://www.avip.pl