Sie befinden sich hier

Inhalt

Biografia

Kwartet Prima Vista należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej - Sinfonii Varsovii. Skład zespołu: Krzysztof Bzówka - skrzypce, Józef Kolinek - skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty - wiolonczela. W repertuarze zespołu znajdują się kwartety Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Antonina Dvoraka, Aleksandra Borodina i Karola Szymanowskiego.

więcej...

Zdjęcia

Recenzje

Niezwykle interesująca płyta. Zostały na niej przypomniane kompozycje "latynoame-rykańskiego Mozarta" - Juana Crisostoma de Arriagi. Minęło właśnie 200 lat od jego narodzin. Nie osiągnął on takiej popularności jak Austriak, ale ich losy były bardzo podobne. Tak jak Mozart, Arriega wcześnie zaczął uczyć się gry, pierwszą operę napisał mając lat trzynaście. Osiągnęła ona ogromny sukces. Dzięki temu wysłano młodego artystę na stypendium do Paryża. Wielki talent przerwała gruźlica. Arriega zmarł mając lat 19. Pozostawił jednak po sobie liczne dzieła sceniczne, utwory religijne i kameralne oraz najsłynniejsze i najciekawsze - kwartety smyczkowe.

Kompozycje hiszpańskiego geniusza cechują się świetną konstrukcją i przede wszystkim znakomitą oryginalnością. Nic dziwnego, że Prima Vista Quartet (obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia działalności), zespół zwykle grający i propagujący zapomnianych, polskich kompozytorów, zafascynował się muzyką Arriagi i włączył jego utwory na stałe do swojego repertuaru. Dodatkowym i miłym akcentem jest fakt, że Kwartety smyczkowe ukazują się po raz pierwszy na nośniku cyfrowym.

Tomasz Jakubowski

Kontextspalte

Kwartet Prima Vista

String Quartet

".. Kwartet Prima Vista należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej - Sinfonii Varsovii. .."

Video

Linki

  • Strona artysty
  • http://www.avip.pl