Sie befinden sich hier

Inhalt

Opis

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Balet w 2 aktach

Akt I

Zimowy wieczór przed Bożym Narodzeniem budzi marzenia o cudownej choince. W oczekiwaniu na święta Marysia wyobraża sobie choinkę podobną do tej, którą widziała przez okno wspaniałego domu. Ze stanu oczarowania wyprowadza dziewczynkę mistrz lalek Drosselmeier, który zaprasza ją do swego warsztatu. Marysia jest zachwycona ogromną ilością niezwykłych lalek. I wszyst­kie są jak żywe!!!!!!!! Wśród barwnych lalek w drogich szatach Ma­rysia znajduje niezgrabną zabawkę - dziadka do orzechów. Drosselmeier celowo przyprowadził tu Marysię, aby opowie­dzieć jej smutną historię.


... W pewnym królestwie mieszkała piękna księżniczka. Lecz zła królowa myszy przemieniła ją w brzydkiego potwora. Uwolnić księżniczkę od czarów może tylko chłopiec, który potrafi zdobyć ziarno orzecha Krakatuka. Po długich poszu­kiwaniach pojawił się nareszcie książę, który rozgryzł twardą skorupę orzecha. Księżniczka zjadła cudowne ziarno i znów przemieniła się w piękną dziewczynę. Ażeby się zemścić, królowa myszy użyła czarów i przemieniła księcia w brzyd­kiego dziadka do orzechów... Ciężki los spotkał dobrego księ­cia. Marysia jest wzruszona opowieścią Drosselmeiera. Spo­śród drogich i pięknych zabawek i lalek wybiera sobie najbrzydszą - dziadka do orzechów. Dobroć małego serduszka dziewczynki wypełnia duszę mistrza radością. Usypiając dziadka do orzechów, pełna wrażeń i ogar­nięta trwożnymi marzeniami Marysia zasypia.
Nagle jej pokój wypełnia się niezrozumiałym szmerem. Ze wszystkich stron wbiegają do pokoju myszy. Jest ich coraz więcej. Królowa myszy triumfuje - znalazła nareszcie dziadka do orzechów!!!!!!!! Ale schwycić go nie jest łatwo, ponieważ bronią go żołnierzyki. Marysia ze strachem przeczuwa bliskie zwycię­stwo mysiego wojska. Przezwyciężając strach i pragnąc obro­nić swego małego przyjaciela, ciska ona w obrzydliwą królową myszy swój bucik. Ale cóż to? Przed nią stoi nie brzydka lalka, lecz piękny ksią­żę. Wita on Marysię i zaprasza ją do swego bajecznego króle­stwa. W otoczeniu śnieżynek Marysia i książę idą na spotkanie swemu marzeniu.

Akt II

Książę prowadzi dziewczynkę drogą bajecznej krainy snów. Przed nimi pojawiają się urocze krajobrazy, piętrzą się również dziwne przeszkody. Ale wszystkie przeszkody pozostały już w tyle. Zła królowa myszy została pokonana. Ożywają lalki, kwiaty. Przyjaciele księcia witają szczęśliwą Marysię. Wszyst­kich porywa wicher walca różowych kwiatów... Jak żal, że to wszystko - tylko sen! Marysia budzi się. Obok niej leży jej ulubiona lalka - uśmiechnięty dziadek do orzechów.

Zdjęcia - Dziadek do orzechów

Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów
Dziadek do orzechów

Kontextspalte

Dziadek do orzechów

Sensation

Balet Dziadek do orzechów to światowy przebój teatrów. Widowisko na najwyższym światowym poziomie artystycznym. AVIP Group od 2015 roku.

Pliki do pobrania

    Video

     

     

    Linki

    • Strona artysty http://www.avip.pl