Sie befinden sich hier

Inhalt

Informacja o Mszy

Missa Solemnis - Msza Papieska dla Jana Pawła II - Beati Mundo Corde

Autorem dzieła jest Wojciech Mrozek, kompozytor piszący tradycyjnym językiem muzycznym, tym samym wypełniający spuściznę po Wojciechu Kilarze, ceniony solista-instrumentalista, dyrygent zwiazany z organizacją Yehudi Menuhina LMN od 1992 r., zarazem dyrektor artystyczny sandomierskiego festiwalu. Autorem tekstów do Mszy  jest Bogusław Żmijewski w konsultacji sakralno-liturgicznej z ks. Wiesławem Wilkiem. Szeroko rozbudowana kompozycja wymagała wielkiego aparatu wykonawczego, wystąpiła więc: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Archijerejski Chór "Woskresinia" Święto-Woskreseńskiego Katedralnego Soboru Miasta Równe pod dyr. Oleksandra Tarasenki, Sandomierski Chór Katedralny s. Marioli Konopki oraz soliści: Bożena Harasimowicz (sopran), Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) Agata Sava (mezzosopran), Wasyl Ponajda (tenor), Józef Frakstein (bas). Całością dyrygował kompozytor Wojciech Mrozek. Msza Papieska nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej przez papieża podczas Mszy Świętej w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. W jej treści wkomponowano fragmentu poematu "Matka" Jana Pawła II oraz odtworzono fragmenty homilii wygłoszonej przez papieża w Sandomierzu.

więcej...

Zdjęcia

W.Mrozek composer/conductor
Katedra w Sandomierzu
J.Frakstein
V.Ponajda
A.Sava, A.Sosnowska, B.Harasimowicz

Recenzje - Prasa

Biskup sandomierski prosił, aby słuchacze przeżywali wydarzenie muzyczne jako modlitwę, oratorium: niech ta modlitwa na nowo kieruje serce autora, jak też serca wykonawców i słuchaczy ku większej miłości Boga. Niech prowadzi do troski o czystość naszych serc. Każde wykonanie niech się zaś staje nowym dziękczynieniem Dobremu Bogu nie tylko za dar wielkiego pontyfikatu, ale także całego życia i dzieła Jana Pawła Wielkiego. Tak też się stało. Koncert stał się żarliwą modlitwą i uwielbieniem Boga za Jego dzieła, za świętych i błogosławionych: Stanisława, biskupa męczennika, Andrzeja Boboli męczennika, siostry Faustyny, apostołki miłosierdzia Bożego, związanych z ziemią sandomierską: królową Jadwigę, mistrza Wincentego Kadłubka, dominikanów św. Jacka Odrowąża i bł. Czesława, św. Sadoka i czterdziestu dziewięciu sandomierskich dominikanów męczenników, bł. ks. Antoniego Rewerę, więźnia obozu koncentracyjnego i apostoła narodów, papieża Polaka Jana Pawła II. Jak zawsze poruszające były Jego słowa w sandomierskiej homilii "Błogosławieni czystego serca" z skierowanym do wszystkich Polaków posłaniem: "Idźcie i nauczajcie", "Nie lękajcie się być ludźmi o czystych sercach" i słowa pieśni "Przesłanie dla Polski": Ojczyzno, moja ziemio umiłowana, Polsko, którą kocham, i która odradza się, jak Chrystus na Krzyżu.

wiecej...

CD Missa Solemnis Sandomiriensis - Beati Mundo Corde

Missa Solemnis Sandomiriensis

DVD W.Mrozek Missa Solemnis Sandomiriensis - Beati Mundo Corde

Woytek Mrozek Missa Solemnis Sandomiriensis

więcej...

Kontextspalte

Woytek Mrozek

Wielka Koncertowa Msza Papieska

Missa Solemnis - Msza Papieska dla Jana Pawła II powstała na zamówienie Pana Jerzego Borowskiego Burmistrza miasta Sandomierza pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Andrzeja Dziegi Biskupa Sandomierskiego w 2006 roku.

Prawykonanie Mszy odbyło się w czerwcu 2006 r. podczas uroczystości obchodów tysiaclecia życia monastycznego na Świetym Krzyzu, oraz ponownie, w czasie uroczystości odsłoniecia figury Ojca Świetego na nadwiślańskiej skarpie w Sandomierzu, w miejscu, gdzie Jan Paweł II sprawował Mszę Świetą.

Video

Concert in Grodzisk Mazowiecki

 

 

Linki

  • Strona artysty http://www.avip.pl
  • Profil Facebook:
  • Youtube: Missa Solemnis Sandomiriensis