Sie befinden sich hier

Inhalt

Grupa Horyna

Biografia

Grupa Horyna 

to słowo  jest dawnego pochodzenia. Tak na Polesiu równieńskim nazywano czerwoną nić, którą ozdabiano ręczniki i odzież. Podobnie są haftowane stroje uczestników zespołu. Zespół powstał w 1979 roku. Od 1999 roku zespołem kierują wykładowcy katedry muzycznego folkloru Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Równym Ludmyla i Serhij Wostrikow. Zespół folklorystyczny „Horyna” prezentuje folklor regionu Ukraińskiego Polesia. Koncertowy repertuar  zespołu cały czas jest uzupełniany nowymi utworami i jest stworzony na kanwie folkloru muzycznego, który zbierano i zbiera się podczas naukowych ekspedycji terenowych przez kierowników oraz uczestników zespołu. W repertuarze zespołu znajdują się poleskie kolędy i „szczodrówki”, pieśni wiosenne, „kustowi” (śpiewane na Zielone Świątki), „kupalski”, „petriwski”(pieśni letnie), żniwne, fragmenty obrzędów tradycyjnego wesela ukraińskiego, utwory do tekstów Tarasa Szewczenki oraz nagrane z głosu Lesi Ukrainki, muzykę cerkiewną, muzykę instrumentalną, zabawy i tańce ludowe.

więcej...

Recenzje

Autentyczny śpiew białogłosowy w wykonaniu zespołu Horyna z miasta Równe to unikalne zjawisko muzyczne, które warto zobaczyć i wysłuchać. Białogłosowy śpiew Horyny, to wachlarz melodii i wielowątkowość motywów z dawnych kultur Europy wschodniej, nadają swoiste kontinuum muzyce tradycyjne.  Jedyna i niepowtarzalna magia, która urzeka już od pierwszych dźwięków, czyni z grupy Horyna alchemików, przywołujących swoim śpiewem sielski czas.


Zdjęcia

Grupa Horyna

Kontextspalte

Grupa Horyna

Śpiew białogłosowy

Jedyna i niepowtarzalna magia, która urzeka już od pierwszych dźwięków, czyni z grupy Horyna alchemików, przywołujących swoim śpiewem sielski czas.

Pobierz ofertę

    Linki

    • Strona artysty http://www.avip.pl