Sie befinden sich hier

Inhalt

Opis

Bogdan Pawłowski 

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków - balet w 2 aktach

Libretto Igor Chramow na podstawie baśni braci Grimm

W pewnym dalekim kraju żyli sobie król i królowa. Urodziła im się córeczka. Usteczka miała czerwone, włosy czarne, a cerę białą jak śnieg. Dlatego nazwano ją Śnieżką. Kiedy królowa umarła, król ożenił się ponownie z piękną, lecz złą kobietą . 

W najciemniejszym pokoju, gdzie znajdował się orszak niedobrej Królowej – pochlebne koty, ona ukrywała czarodziejskie lustro i często patrząc na swoje odzwierciedlenie, pytała: „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?” „Tyś, Królowo" - odpowiadało zwierciadło. Mijały lata. Śnieżka stała się piękną młodą królewną. Jej uroda wzbudzała ogromną zazdrość Królowej-macochy

Akt 1. Odsłona 1

Bal z okazji pełnoletności Królewny. Wśród gości pojawia się młody przystojny Królewicz. Zakochuje się w Królewnie Śnieżce. Ona również poczuła miłość do niego i podarowała Królewiczowi różę – na pamiątkę o ich spotkaniu. To się bardzo nie podobało chciwej Królowie.

Odsłona 2

Pewnego razu zazdrosna Królowa-macocha zwróciła się do swojego magicznego lustra: „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”. Nikt piękniejszy w tej komnacie nie mieszka, lecz tysiąc razy piękniejsza od ciebie jest Śnieżka – odrzekło lustro. Rozwścieczona Królowa wezwała Myśliwego i wręczywszy mu sztylet, kazała zaprowadzić Śnieżkę do puszczy i tam ją zgładzić. Myśliwy zasmucił się z powodu okrutnego rozkazu, ponieważ lubił tę miłą i przyjazną dziewczynę, która wychowywała się na jego oczach.

Odsłona 3

W lesie na polanie w pobliżu góry mieszka siedmiu malutkich dziwnych karzełków – Krasnoludków. Niespokojny Wesołek, zapominalski Gapcio, zabawny Apsik, niezdarny śpioszek, wstydliwy Nieśmiałek, nieufny Gburek oraz ich starszy przyjaciel – rozsądny i dobry gospodarz Mędrek – wszyscy pracują razem. Wydobywają rudy i kosztowne kamienie z których robią ozdoby i darują je dobrym ludziom. Po pracy w dobrym humorze wracają do swojego domku. Niedaleko od tej polany Myśliwy zaprowadził śnieżkę i opowiedział jej o złośliwym zamiarze Królowej-macochy. Z bólem w sercu zostawił dziewczynę w zaroślach i poprosił, aby nigdy nie wracała do pałacu. Słychać wycie wiatru, grzmoty, siecze deszcz, niebo rozcina błyskawica. Śnieżkę zaczynają otaczać straszliwe potwory. Płacząc, przestraszona dziewczyna ucieka od nich. Tuż-tuż ją dogonią. Przepełniona strachem, wyczerpana, upadła na ziemię. Nagle pojawiają się małe zwierzęta, które z ciekawości przyglądają się dziewczynie i poznają Śnieżkę, która zawsze je karmiła. Prowadzą ją do malutkiego domku Krasnoludków.

Akt 2. Odsłona 1

Zmęczona Śnieżka śpi w małym łóżeczku. Panowie tego domku – Krasnoludki, wróciwszy z pracy, bardzo się przestraszyli na widok obcego gościa. Dziewczyna budzi się i zapoznaje się z dziwnymi karzełkami. Zapytawszy o poradę Mędrka, wszyscy razem zaproponowali śnieżce pozostać u nich.

Odsłona 2

Królowa ponownie zwróciła się do czarodziejskiego lustra „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?” Słyszy odpowiedź: „Tu najpiękniejszą jest Królowa, lecz od niej piękniejsza jest panna owa, co za górami z karzełkami mieszka i zowie się Śnieżka. Królowa macocha rozwścieczyła się. W starych księgach znalazła czarodziejski przepis na zatrucie jabłka i przybrała postać starej żebraczki. Złośliwie podziwia zarumienione zaczarowane jabłko i widzi w marzeniach martwą Śnieżkę.

Odsłona 3

Rano Śnieżka odprowadza Krasnoludków do pracy. Radzą jej nikogo nie wpuszczać do domku. Zła Królowa przebrana za żebraczkę zapukała do drzwi i poprosiła kubek wody. Dobra dziewczyna podaje jej wody, a „staruszka” daje jej jabłko, które „spełnia” życzenia. śnieżka miała jedno marzenie – jeszcze raz spotkać się z Królewiczem. Pochopnie odgryzła kawałek jabłka – i osunęła się na ziemię niczym martwa. Królowa i jej orszak złośliwie się cieszą.

Odsłona 4

Tym czasem Królewicz szukał Śnieżkę. Razem z Myśliwym, który ujawnił mu tajemnicę, udali się do tego miejsca w lesie, gdzie kiedyś została biedna dziewczyna. Nagle spotkali Królową, która triumfalnie wracała do domu. Zaczęła się walka. Królowa już prawie zwyciężyła Królewicza i jego przyjaciół, aż raptem on przypomniał sobie o niewiędnącym i magicznym kwiecie miłości – róży, którą dostał w prezencie od Śnieżki. Skierował różę niczym oszczep w kierunku Królowej – i zderzyły się światło i mrok. Gdy do tego z ust Królewicza zabrzmiały słowa o wiernej miłości do Śnieżki, zaklęcie Królowej całkowicie straciło swoją moc i ona zniknęła.

Odsłona 5

Zmartwieni Krasnoludki przeczuwając nieszczęście spieszą się do domu. Zobaczyli że Śnieżka żyje. Leżała tak piękna, zarumieniona. Wydawało się, że śpi. Zasmuceni dobrzy mali karzełki postanowili pochować ją na swój sposób: na wysokiej górze, w łóżku ozdobionym kwiatkami, aby zawsze podziwiać jej piękno. Królewicz dalej szuka Śnieżki. Znowu przydała mu się róża. Pokazała mu drogę do ukochanej Królewny. Zobaczywszy martwą dziewczynę, on chciał pocałować ją po raz ostatni. Wtedy stał się cud – Śnieżka wróciła do życia.

Odsłona 6

W pałacu radosne wydarzenie – Królewna Śnieżka i Królewicz żenią się. Na wesele zaprosili wszystkich swoich przyjaciół i oczywiście Krasnoludków. Królewna Śnieżka z Królewiczem żyli długo i szczęśliwie. Sprawiedliwość i miłość panowały w ich kraju.

 

Zdjęcia - Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
 

Kontextspalte

Królewna Śnieżka

Dla dzieci i rodziców

Balet Królewna Śnieżka to barwne widowisko na najwyższym światowym poziomie artystycznym, przeznaczone dla dzieci i rodziców. AVIP Group od 2015 roku.

Video

Snow White

 

 

 

Linki

  • Strona artysty http://www.avip.pl