Sie befinden sich hier

Inhalt

Informacja o Mszy

Missa Solemnis Sandomiriensis - Beati Mundo Corde

Autorem dzieła jest Wojciech Mrozek, kompozytor, ceniony solista-instrumentalista, dyrygent związany zorganizacją Yehudi Menuhina LMN od 1992 r., zarazem dyrektor artystyczny sandomierskiego festiwalu. Autorem tekstów do Mszy  jest Bogusław Żmijewski w konsultacji sakralno-liturgicznej z ks. Wiesławem Wilkiem. Szeroko rozbudowana kompozycja wymagała wielkiego aparatu wykonawczego, wystąpiła więc: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Archijerejski Chór "Woskresinia" Święto-Woskreseńskiego Katedralnego Soboru Miasta Równe pod dyr. Oleksandra Tarasenki, Sandomierski Chór Katedralny s. Marioli Konopki oraz soliści: Bożena Harasimowicz (sopran), Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) Agata Sava (mezzosopran), Wasyl Ponajda (tenor), Józef Frakstein (bas). Całością dyrygował kompozytor Wojciech Mrozek. Msza Papieska nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej przez papieża podczas Mszy Świętej w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. W jej treści wkomponowano fragmentu poematu "Matka" Jana Pawła II oraz odtworzono fragmenty homilii wygłoszonej przez papieża w Sandomierzu.

więcej...

Zdjęcia

W.Mrozek composer/conductor
A.Sava, A.Sosnowska, B.Harasimowicz
V.Ponajda
J.Frakstein
Katedra w Sandomierzu

Recenzje - Prasa

Biskup sandomierski prosił, aby słuchacze przeżywali wydarzenie muzyczne jako modlitwę, oratorium: niech ta modlitwa na nowo kieruje serce autora, jak też serca wykonawców i słuchaczy ku większej miłości Boga. Niech prowadzi do troski o czystość naszych serc. Każde wykonanie niech się zaś staje nowym dziękczynieniem Dobremu Bogu nie tylko za dar wielkiego pontyfikatu, ale także całego życia i dzieła Jana Pawła Wielkiego. Tak też się stało. Koncert stał się żarliwą modlitwą i uwielbieniem Boga za Jego dzieła, za świętych i błogosławionych: Stanisława, biskupa męczennika, Andrzeja Boboli męczennika, siostry Faustyny, apostołki miłosierdzia Bożego, związanych z ziemią sandomierską: królową Jadwigę, mistrza Wincentego Kadłubka, dominikanów św. Jacka Odrowąża i bł. Czesława, św. Sadoka i czterdziestu dziewięciu sandomierskich dominikanów męczenników, bł. ks. Antoniego Rewerę, więźnia obozu koncentracyjnego i apostoła narodów, papieża Polaka Jana Pawła II. Jak zawsze poruszające były Jego słowa w sandomierskiej homilii "Błogosławieni czystego serca" z skierowanym do wszystkich Polaków posłaniem: "Idźcie i nauczajcie", "Nie lękajcie się być ludźmi o czystych sercach" i słowa pieśni "Przesłanie dla Polski": Ojczyzno, moja ziemio umiłowana, Polsko, którą kocham, i która odradza się, jak Chrystus na Krzyżu.

wiecej...

CD Missa Solemnis Sandomiriensis - Beati Mundo Corde

Missa Solemnis Sandomiriensis

DVD W.Mrozek Missa Solemnis Sandomiriensis - Beati Mundo Corde

Woytek Mrozek Missa Solemnis Sandomiriensis

więcej...

Kontextspalte

Woytek Mrozek

Wielka Koncertowa Msza Papieska

Missa Solemnis Sandomiriensis powstała na zamówienie Pana Jerzego Borowskiego Burmistrza miasta Sandomierza pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Dzięgi Biskupa Sandomierskiego w 2006 roku.

Prawykonanie części Mszy odbyło się w czerwcu 2006 r. podczas uroczystości obchodów tysiąclecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu, oraz ponownie, w czasie uroczystości odsłonięcia figury Ojca Świętego na nadwiślańskiej skarpie w Sandomierzu, w miejscu, gdzie Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą.

Video

Concert in Grodzisk Mazowiecki

 

 

Linki

  • Strona artysty http://www.avip.pl
  • Profil Facebook:
  • Youtube: Missa Solemnis Sandomiriensis